c
Kategorie našich výrobků
kategorie našich výrobků

Účinky kakaových bobů na naše zdraví

30. 01. 2019, 20:15

Co jsou vlastně kakaové boby?

Kakaové boby jsou semena plodu kakaovníku pravého, stále zeleného a stále kvetoucího stromu, který se podobá naší jabloni a pochází z Jižní Ameriky. Daří se mu především v oblastech kolem rovníku. Tyto plody se řadí mezi peckovice, které dorůstají do délky kolem 30 cm a váží až půl kila. Boby jsou uvnitř plodu obklopeny bílým měkkým povlakem, který má kyselou chuť. Boby samotné mají bílou barvu a jsou hořké.

Aby získaly svoji charakteristickou chuť a barvu, musí projít procesem fermentace a sušení. Poté se mohou v jutových pytlích expedovat do čokoládoven.

 

Více informací o původu kakaových bobů a výrobě čokolády naleznete v našem jiném článku.

 

Jaké látky v kakaových bobech můžeme nalézt a jaký mají dopad na naše zdraví?

Kakaové boby se právem řadí mezi superpotraviny. Díky tomu, že obsahují kolem 380 chemických látek, jsou jednou z nejkomplexnějších potravin naší planety. Pojďme se tady podrobně podívat, jaké prospěšné látky se v tomto nenápadném semeni ukrývají.

Semena obsahují:

55 g Tuku.

30 g Sacharidů.

11 g Bílkovin.

3 g Polyfenolů

a do 1 g minerálních látek.
 

Z čeho se skládá vzácné kakaové máslo?

Díky vysokému obsahu tuku (kakaového másla) se kakaové boby chuťově přibližují oříškům. Jsou proto vhodnou náhražkou sladkostí při nízkosacharidovém (Low Carb) způsobu stravování. Tento tuk je složený převážně z těchto 5 prospěšných mastných kyselin:
 

Kyselina olejová (20 g) je mononenasycená mastná kyselina, která působí preventivně proti rozvoji ischemické srdeční choroby a ostatních kardiovaskulárních onemocnění. Má také velice příznivý vliv na snižování LDL cholesterolu.

Kyselina stearová (20 g). Navzdory tomu, že se jedná o nasycenou mastnou kyselinu, má spolu s kyselinou olejovou velice příznivý dopad na cholesterol. Snižuje škodlivý LDL a zvyšuje prospěšný HDL cholesterol. Zlepšuje metabolismus tuků a zvyšuje citlivost na inzulin, což napomáhá ke snížení rizika obezity.

Kyselina palmitová (14 g) se vyskytuje alespoň v malé míře snad ve všech tucích. V největší míře ji ale nalezneme v živočišných tucích a palmovém oleji.

Kyselina linolová (1 g) je polynenasycená mastná kyselina (omega 6) a je také silným antioxidantem. Výzkumy prokazují její využití v boji s obezitou, jelikož zlepšuje metabolismus tuků a stabilizuje hladinu krevního cukru.

Kyselina alfa-linolenová (stopové množství). Je esenciální omega 3 mastná kyselina, která má příznivý vliv na srdce a krevní oběh.
 

Bílkoviny a aminokyseliny obsažené v kakaových bobech

Díky přítomným bílkovinám obsahují kakaové boby velké množství esenciálních aminokyselin, což jsou takové kyseliny, které není naše tělo schopné samo vyrobit a je nutné je přijímat v potravě. Nalezneme jich zde dokonce 9 z 10.

mg ve 100 g DDD v mg/kg váhy
Histidin 40 10
Leucin 4 750 14
Isoleucin 1 680 10
Lysin 560 12
Fenylalanin 3 360 14
Threonin 840 7
Tryptofan do 1 3,5
Valin 2 600 10
Arginin 30 4 200

Je také nutné podotknout, že jsou kakaové boby, a tedy i čokoláda, reálným antidepresivem, neboť Tryptofan je odpovědný za vyplavování serotoninu a Fenyletylamin zase za tvorbu dopaminu. Obsahují i celou řadu neesenciálních aminokyselin, z nichž za zmínku určitě stojí Prolin (1,97 g), který je ve spolupráci s vitaminem C nutný ke správné syntéze kolagenu. A dále Glycin (0,35 g), jež pomáhá ke tvorbě kreatinu a budování svalové hmoty.
 

Flavonoidy v kakaových bobech

Neboli polyfenoly, tvořící 10 % sušiny kakaového bobu, které jsou údajně nejúčinnějšími látkami působícími proti volným radikálům. Jedná se například o epikatechin a kyselinu gallovou, což jsou flavonoidy známé svými antioxidačními účinky. Pomáhají především zpevňovat a regenerovat cévy. Stejné flavonoidy nalezneme v červeném víně a zeleném čaji, avšak v kakaových bobech může být jejich obsah i několikrát vyšší!
 

Metylxantiny a kakaové boby

Jedná se o látky, které jsou především účinným povzbuzovadlem. V kakaových bobech můžeme nalézt kofein (záleží na odrůdě, cca kolem 50mg ve 100 g), který povzbuzuje centrální nervovou soustavu a činnost srdce. Dále theobromin (cca 2 g ve 100 g), který má podobné, jen mírnější účinky jako kofein a nakonec theofilin (kolem 400 mg ve 100 g), který pomáhá léčit astma a respirační onemocnění.


Jaké vitamíny a minerály kakaové boby obsahují?

Kakaové boby také obsahují řadu vitaminů a minerálů. Například vitaminy ze skupiny B (B1, B2, B3, B5 a B6) a dále vitamin C. Mezi významné minerály patří především:

obsah v mg na 100 g % DDD
Měď 3,1 322
Mangan 3 150
Selen 0,05 90
Fosfor 537 77
Hořčík 300 75
Draslík 720 36
Zinek 4,88 32
Železo 3,5 25
Vápník 106 13

 

ZAJÍMAVOSTI

  • Stopy po kakaových bobech byly nalezeny dokonce na až 3 000 let starých hliněných nádobách.
  • Největším zpracovatelem kakaových bobů je Evropa a to ze 40 %.
  • Latinský název Theobroma cacao pochází z antického Theo Brosi, což znamená v překladu „božský pokrm“.

 

 

 

Komentáře2

18. 10. 2020, 12:01:19
Vlastislav Lucký - odpovědět
Dobrý den, předně Vám chci poděkovat za Váš zajímavý blog. Rád bych věděl, zda kakaové boby obsahují lepek? Dle české Wikipedie (odstavec Význam) ano: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kakaovn%C3%ADk Případně, zda se lepek z bobů ztrácí při zpracování (fermentací)?
22. 11. 2020, 11:31:50
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Vlastislave, o tom, že by kakaové boby obsahovaly lepek, slyším poprvé. A zcela určitě to je na Wikipedii špatně. Je třeba uvědomit si, že obsah na Wikipedii je vytvářen komunitou přispěvovatelů z veřejnosti. A myslím si, že v tomto případě si někdo přečetl obal s kakaovými boby, kde bylo upozornění, že "mohou obsahovat lepek". Což je ale legislativně povinná informace pro případ, že se v daném závodě zpracovávají suroviny, které ho obsahují (třeba čokoládovna, která dává čokoládu na sušenky). V takovém případě je povinnost na možnost kontaminace upozornit. Neznamená to však, že by kakaové boby lepek obsahovaly. Ty jsou přirozeně bezlepkové a je to dohledatelné v celé řadě zdrojů (doporučuji spíše ty zahraniční, kdy si do Google zadáte heslo "cocoa beans gluten"). Omlouvám se za pozdější odpověď. Systém mě z nějakého důvodu neupozornil e-mailem na komentář. Ale děkuji za tip. Lepek vs. čokoláda je téma, které se objevuje často. A lidé jsou očividně chybnými informacemi uváděni v omyl (u bezlepkářů celkem zásadní problém).

Principy ochrany soukromí na Chocolatehill.cz

Náš e-shop používá pro své správné fungování cookies a podobné technologie. Některé jsou nezbytně nutné pro základní fungování. Bez nich se neobejdeme. Jiné nám slouží k vytváření anonymních statistik o chování návštěvníků nebo pro inzerci reklamních obsahů. S jejich používáním však potřebujeme Váš souhlas. Souhlasy s používáním jednotlivých typů cookies si můžete nastavit pod odkazem „Detailní nastavení“.

Detailní nastavení
POVOLIT VŠE