c
Kategorie našich výrobků
kategorie našich výrobků

Pes a čokoláda

07. 02. 2019, 19:27

Pokud je členem vaší rodiny i čtyřnohý chlupáč, určitě jste už někdy alespoň na moment váhali, zda podlehnout psím očím a podělit se s ním o čokoládu. Je to přeci jen slast pro naše smysly a vy pro něj chcete to nejlepší. V tomto případě si toto potěšení rozhodně nechte jen pro sebe. Mohla by totiž způsobit více škody než potěšení.

V naší brněnské čokoládovně jsme velcí milovníci pejsků. A jsme si vědomi toho, že vyrábíme pochoutku, která pro ně může být smrtelná. Mezi lidmi v čokoládovně je naštěstí skutečnost, že nesmí pejska čokoládou krmit, dobře rozšířená. Bohužel se ale mezi širokou pejskařskou veřejností najdou lidé, kteří o tomto nebezpečí nemají tušení. Článek je zaměřený i na osvětu těch, kteří rizika vnímají, ale hledají informace o tom, jaké množství čokolády může způsobit problémy a pejska ohrozit. Situace, kdy pes sežral čokoládu, může totiž nastat i z nešťastné neopatrnosti.

Čokoláda je pro psy jedovatá. Vysvětlil vám ale někdo, proč tomu tak je? 

Kakaové boby obsahují látku Theobromin, což je hořký alkaloid příbuzný kofeinu. Pro člověka je neškodný, ale pro většinu zvířat je výrazně toxický.
 

Jaká dávka čokolády může zvířeti uškodit?

Čisté kakao z kvalitních kakaových bobů obsahuje kolem 30 mg Theobrominu na 1 g kakaa. Kvalitní, neslazená tmavá čokoláda obsahuje 16 mg/g, slazená tmavá čokoláda obsahuje kolem 8 mg/g, mléčná čokoláda asi 3 mg/g.

Některé psy přitom může usmrtit už 80 mg Therobrominu na 1 kg váhy psa. Lehkou otravu způsobí už 20 mg Therobrominu. U koček a králíků to mohou být ještě menší dávky!
Pro malého pejska o váze 1 kg může být tedy smrtelnou dávkou už kolem 10 g (1-2 čtverečky) kvalitní tmavé čokolády!
 

Projevy a příznaky otravy

Theobromin působí močopudně a stimuluje činnost mozku, srdce a hladké svaloviny. Už do tří hodin po pozření čokolády se mohou objevit příznaky typu: neklid, hyperaktivita, časté močení, žíznivost, zvracení a průjem. Později případně nekoordinované pohyby, svalový třes, křeče a v konečné fázi úhyn (do 24 hodin od počátku příznaků).

Díky vysokému obsahu tuků hrozí mimo otravu i akutní zánět slinivky břišní.
 

Co dělat, když pes sežere čokoládu?

Pokud pes snědl čokoládu, obecné doporučení zní, urychleně vyhledejte veterináře. Na tuto otravu neexistuje protijed. Do dvou hodin od pozření většinou postačí vyvolat zvracení. Při delším působení Theobrominu je nutná akutní hospitalizace.

Pokud se bude jednat o menší kousek, samozřejmě se nemusí vůbec nic stát. V tomto případě se ale podcenění situace nemusí vyplatit.

 

Čokoláda je pokrmem bohů, je potěšením pro naše smysly, má blahodárný vliv na naši psychiku a obsahuje velké množství prospěšných látek a antioxidantů. Co jednomu prospívá, může ale druhému uškodit. Proto se se svými miláčky nedělte, ochráníte je i celou vaši rodinu před neštěstím, a ještě k tomu zbude víc čokolády pro vás.
 


Zajímavost: Slovo Theobromin vzniklo z řeckého Theo (Bůh) a Brosi (Pokrm). Čokoláda je opravdu od pradávna považována za pokrm bohů.


 

Čokoláda a pes je v pejskařském světě častým tématem. Proto jsme se přímo jako výrobce čokolády rozhodli napsat na toto téma článek. V naší čokoládové manufaktuře sice neumíme vyrobit čokoládu, která by pejskům neuškodila. Umíme však udělat takovou, která je zdravá pro vás. Z kakaových bobů, které si sami dovážíme a ručně je zpracováváme. Vybrat si můžete z mnoha druhů, pak ji ale před svým miláčkem dobře uschovejte. Nebo ještě lépe, co nejdříve snězte smiley

 

Komentáře2

16. 12. 2019, 10:53:39
Denisa - odpovědět
Máte někdo vybrané kvalitní pamlsky pro pejska, které bych mu mohla pořídit pod stromeček?
17. 12. 2019, 13:28:37
Blažek - odpovědět
Já to řešil už před rokem, kdy jsem sehnal pamlsky pro psa Brit functional snack, které obsahují fulvinové kyseliny, které pozitivně ovlivňují trávení, a také velký podíl kolagenu.

Principy ochrany soukromí na Chocolatehill.cz

Náš e-shop používá pro své správné fungování cookies a podobné technologie. Některé jsou nezbytně nutné pro základní fungování. Bez nich se neobejdeme. Jiné nám slouží k vytváření anonymních statistik o chování návštěvníků nebo pro inzerci reklamních obsahů. S jejich používáním však potřebujeme Váš souhlas. Souhlasy s používáním jednotlivých typů cookies si můžete nastavit pod odkazem „Detailní nastavení“.

Detailní nastavení
POVOLIT VŠE