c
Kategorie našich výrobků
kategorie našich výrobků

Co je sladidlo erythritol?

02. 03. 2019, 15:02

Jelikož jsme začali vyrábět Low Carb čokolády, ve kterých jsme cukr nahradili erythritolem, rozhodli jsme se vám o tomto přírodním sladidle napsat článek, ve kterém se o něm dozvíte více. Včetně toho jaké jsou jeho benefity ve srovnání s jinými druhy sladidel.

Předem můžeme prozradit, že jsme erythritol vybrali jako nejlepší variantu náhrady cukru, ač se jedná o vcelku drahou surovinu. Níže se dozvíte proč.


Na základě velkého zájmu jsme zařadili erythritol do prodeje. Do výroby ho nakupujeme ve velkém množství. Mohli jsme si tak dovolit nastavit jedny z nejnižších cen na trhu. 250 g můžete zakoupit již od 50 Kč. Máme pro vás konvenční erythritol, ale také erythritol v BIO kvalitě.

Erythritol (i BIO)


Co je erythritol a kde jej najdeme?

Erythritol je přírodní látka, která spadá mezi polyoly, tedy cukerné alkoholy. Ty se běžně vyskytují v ovoci, zelenině a houbách. Dále také ve fermentovaných potravinách, jako je třeba sojová omáčka. Můžeme ho přirozeně nalézt také v lidských a zvířecích tkáních a tělních tekutinách, včetně krve a mozkomíšního moku. Na trhu existuje dokonce BIO erythritol, který se může pyšnit tím, že surovina (glukóza z kukuřice), ze které je získáván, není geneticky modifikovaná a není zatížena využíváním pesticidů. To, že existuje i BIO varianta, je velmi důležité sdělení. Je to totiž jasný důkaz toho, že se jedná o přírodní látku. Synteticky vyrobené sladidlo by takový status získat nemohlo.
 

Erythritol vs. ostatní cukerné alkoholy

Mezi polyoly (cukerné alkoholy) spadají i další známé náhražky cukru jako xylitol, mannitol, sorbitol, maltitol, lactitol a sukralóza. Oproti erythritolu jsou tato sladidla díky svým nízkým výrobním nákladům a možnosti syntetické výroby (což má za následek nižší prodejní cenu) velmi rozšířená. Z vyjmenovaných je v podstatě jedinou pozitivní výjimkou xylitol, který lze považovat za jediného vážného konkurenta erythritolu. Jak ale níže zjistíte, má několik vlastností, které ho v našich očích řadí až na druhé místo.

Pokud se podíváte blíže na vlastnosti jednotlivých sladidel, tak zjistíte, že erythritol má několik bezkonkurenčních vlastností. Pojďme si to postupně projít a vyjasnit.

Nejcennější společnou vlastností všech těchto cukerných alkoholů je jejich relativně vysoká sladivost, při které si (oproti běžnému cukru) zároveň zachovávají nízkou kalorickou hodnotu i glykemický index. Mají také pozitivní vliv na zdraví zubů a redukci zubního kamene. I tak jsou ale mezi nimi značné rozdíly. Většina z nich má negativní dopad na náš trávicí systém a mohou způsobovat bolesti břicha a průjmy.

Erythritol jako jediný tyto nežádoucí účinky skoro nemá i při konzumaci dávek kolem 50 g denně. Některé zdroje dokonce uvádějí 125 g / den. Při vyšších dávkách se mohou tyto problémy objevovat (vč. pálení žáhy). To se ale spíše týká velmi citlivých jedinců. Většina konzumentů může bez problémů zkonzumovat bez jakýchkoliv projevů i vyšší dávky. Nicméně, jak je známo, všeho moc škodí. Proto bychom to ani s tímto bezpečným sladidlem přehánět neměli. Mysleli jsme na to i při přípravě receptur pro naše čokolády bez přidaných cukrů. Jen pro představu. V našich 60g tabulkách čokolád bez cukru je obsaženo jen 13 % erythritolu. To znamená, že pokud byste snědli celou tabulku, tak to odpovídá necelým 8 gramům erythritolu. Abyste tedy překoročili maximální denní doporučenou dávku této suroviny, tak byste museli zvládnout více jak 6 tabulek.

Nejzajímavější na erythritolu je, že spolu se sukralózou je jediným polyolem, který má dokonce nulovou kalorickou hodnotu a tedy i glykemický index. Většina erythritolu je z našeho těla vyloučena v moči, aniž by změnila hladinu inzulínu a glukózy v krvi. Tuto vlastnost má díky tomu, že v těle nemetabolizuje. Tato dvě sladidla se tedy zdají být ideální náhradou cukru.

Není to ale tak jednoduché. I mezi sukralózou a erythritolem totiž najdeme značné rozdíly.

Erythritol můžeme díky své přiměřené sladkosti téměř nahradit „objem za objem“ (při výměně za běžný cukr). Jeho sladivost se udává na úrovni 60 až 70 % klasického cukru. To u sukralózy, díky její extrémní sladivosti, není možné. Je ji nutné kombinovat s různými plnidly. V pečivu například mění nežádoucím způsobem svoji strukturu. Další negativní skutečností je, že sukralóza je na rozdíl od erythritolu čistě chemicky syntetizovaná látka, která se v přírodě přirozeně nevyskytuje. Proto dochází k jejímu akumulování v přírodě a má tak negativní dopad na životní prostředí, jelikož neexistují přírodní mechanismy, které by ji rozložily. Další podstatnou informací je, že může způsobovat změny ve střevní mikroflóře a vést tak k intoleranci na glukózu.

Pokud si tedy srovnáme všechna dostupná umělá sladidla z řady polyolů, tak je zřejmé, že erythritol je tou nejlepší volbou. A díky svým vlastnostem ho lze prohlásit za zdravou variantu slazení.

Jak jsme již uvedli, tak v Chocolate Hill používáme i BIO erythritol, který se vyrábí za pomocí kvasinek a organicky získané glukózy, která pochází z ekologického zemědělství. Můžete si ho i koupit a výše máte odkaz. Je to ještě zdravější a bezpečnější volba než erythritol konvenční.

Detailnější porovnání jednotlivých sladidel můžete vidět v následující tabulkách. Ještě než se do nich pustíte, vraťme se ke xylitolu, který jsme již zmínili. Jeho velkou výhodou je, že má v podstatě stejnou sladivost jako obyčejný cukr. Lze jím tedy cukr nahrazovat v poměru 1:1. Jedná se též o přírodní sladidlo. Ale tam výhody končí. Jak můžete vidět v první tabulce, tak má více jak polovinu kalorické hodnoty obyčejného cukru. Mnoho lidí ho konzumuje v dobré víře, že nepřijímají žádné kalorie. Opak je pravdou. Jelikož v těle metabolizuje podstatně více než erythritol, tak je zatížen výraznějšími projímavými účinky. Pokud navíc máte doma pejska, tak byste měli zbystřit. Pro tyto domácí mazlíčky je vysoce toxický a doma byste ho raději neměli mít.

Sladidlo Glyk. index Kal. hodnota (kcal/g) Sladkost oproti cukru
Sacharóza (cukr) 65 3,9 1
Erythritol 0 0,2 0,7
Xylitol 13 2,4 1
Mannitol 0 1,6 0,6
Sorbitol 9 2,7 0,6
Maltitol 35 2,1 0,9
Lactitol 6 1,9 0,35
Sukralóza 0 0 320 - 1000

 

Sladidlo Účinky Vedlejší účinky
Erythritol Vysoká zažívací tolerance, zachycuje volné radikály a zlepšuje zdraví zubů, snadno odbouratelný z těla. Nejsou pozorovány významné vedlejší účinky. Výjimečně se může objevit pálení žáhy, nebo plynatost a průjem. Doporučuje se nepřekračovat dávku 50 g na den (dospělá osoba).
Xylitol Potlačuje zápach z úst, chrání zuby, podporuje vstřebávání vápníku a vitaminu B. Zvyšuje tvorbu slin, má projímavé účinky a způsobuje trávicí potíže.
Mannitol Chrání zuby před zubním kazem, pomáhá při léčbě astmatu a kašle. Snadno odbouratelný z těla. Dávka vyšší než 20mg/ 1 kg tělesné hmotnosti může způsobit bolesti břicha, plynatost a průjmy.
Sorbitol Chrání zuby před kazem. 20-30 g denně způsobuje bolesti břicha a trávicí problémy. Dávka nad 50 g denně může způsobit poruchu vstřebávání živin ve střevě a osmotický průjem.
Maltitol Chrání zuby před kazem, podporuje vstřebávání minerálů v těle. Může způsobit nadýmání a průjmy.
Lactitol Chrání zuby před kazem, podporuje množení probatických bakterií, snižuje pH střev, podporuje vstřebávání minerálů. Při dávce větší než 20 g způsobuje průjmy a plynatost.
Sukralóza Snadno odbouratelná z těla. Nedoporučuje se lidem s intolerancí na fruktózu. Může vyvolat intoleranci glukózy, protože způsobuje změny střevní mikroflóry.

Výroba erythritolu

Výroba Erythritolu je procesně náročnější, než výroba ostatních polyolů, protože se vyrábí přírodním způsobem. Zpravidla se nevyrábí synteticky jako ostatní polyoly, protože je jeho syntetická výroba výjimečně finančně ještě náročnější a méně výnosná než ta přírodní. Pro efektivní získání erythritolu se používají kvasinky, houby, nebo bakterie, které jsou přemění glukózu v erithritol. Ta se nejčastěji získává z kukuřice, nebo pšenice (nemusíte mít však strach, námi používaný erytritol je zcela bezlepkový). Jedná se o proces fermentace, neboli kvašení.

Jelikož se obecně začíná poptávka po erythritolu zvyšovat, začíná být kladen důraz na alternativní a efektivnější způsoby jeho výroby. Nicméně ani samotná výroba glukózy není jednoduchá a levná záležitost. Probíhají tak výzkumy, které se věnují například nasazování geneticky upravených hub na pšeničnou slámu. Byla by tak do budoucna možná výroba erythritolu z obnovitelných a levných zdrojů.

 

Erythritol v bodech

  • Nekalorický  - zatímco většina cukrových alkoholů je nízkokalorická, erythritol má nulové kalorie.
  • Neglykemický - nezvyšuje hladinu inzulinu a cukru v krvi - erythritol je považován za vhodné sladidlo pro diabetiky.
  • Neprojímavý - více než 90 % erythritolu se vstřebává do tenkého střeva, takže je vyloučen močí. Do tlustého střeva se dostane jen minimální množství. To je důvodem, proč ostatní cukerné alkoholy nakonec způsobí průjmy a další zažívací potíže.
  • Nekarcinogenní  - studie ukázaly, že erythritol nemá karcinogenní vlastnosti.
  • Antioxidant - erythritol pomáhá v boji proti volným radikálům, zodpovědným za proces stárnutí.
  • Termostabilní - až do 160 stupňů Celsia.
     

Naše čokolády bez cukru

Vyzkoušejte některou z našich čokolád, kterou jsme osladili erythritolem. Jsou navíc zjemněny mandlemi, kešu ořechy a kvalitním kakaovým máslem. Využíváme pro ně vzácné kakaové boby odrůdy Criollo z Peru.

 

77% tmavá čokoláda bez cukru


77% tmavá čokoláda bez cukru s kokosem


K dispozici jsou i sypané čokolády bez cukru. Zobrazit všechny tabulkové čokolády bez cukru

V naší nabídce naleznete čokolády slazené erythritolem i ve formě malých tyčinek, které na gram vycházejí výrazně levněji než tabulky.

 

Komentáře3

30. 01. 2023, 16:00:14
Jarmila - odpovědět
Mohu erythritol použít na pečení třeba bábovky? Jak se chová v těstě?
04. 08. 2023, 10:48:55
Zdeněk - odpovědět
chci se zeptat jak je to s tou bezpečností Erythritolu, poslední výzkumy totiž naznačují zvýšené ryziko krevních sraženin , které mohou vést až k infarktu nebo mrtvici. https://www.pbs.org/newshour/show/popular-artificial-sweetener-erythritol-linked-to-higher-risk-for-blood-clots https://edition.cnn.com/2023/02/27/health/zero-calorie-sweetener-heart-attack-stroke-wellness/index.html
07. 08. 2023, 10:30:57
Petra z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den, jsme spíše odborníci na čokoládu než na sladidla, ale protože erythritol používáme k výrobě některých našich čokolád, tak nás samozřejmě také zajímá, jaký má vliv na naše zdraví. Vybrali jsme si ho jako nejlepší variantu náhrady cukru. Nejsme erudovaní k tomu, abychom posuzovali vědecké studie, nicméně souhlasíme s názorem specialistky na zdravotní prevenci a výživu, PharmDr. Margit Slimákovou, která se na svém Facebookovém profilu vyjádřila k dané problematice takto: "Až na to, že ta studie vůbec netestovala konzumaci erythritolu, takže závěr, který učinila řada médií, včetně našeho Zdravotnického deníku, (že erythritol způsobuje infarkt), byl v lepším případě velmi zavádějící a v horším dramatický planý poplach. Fakta: Výzkumníci zkoumali hladinu erytritolu v krvi. Na rozdíl od jiných látek, které se v těle objeví pouze tehdy, pokud je konzumujete ve stravě, erytritol si tělo přirozeně vyrábí samo. A zvyšuje se zejména během stresu nebo tělesné dysfunkce. Pokud máte zvýšenou hladinu erytritolu, nemusí to znamenat, že jste měli erytritol; může to znamenat, že jste nemocní. A právě to činí studii tak problematickou. Účastníci této studie nebyli zdraví. Například více než 70 % z nich mělo ischemickou chorobu srdeční a hypertenzi. Což vyvolává důležitou otázku: způsobila konzumace erytritolu vysoké hladiny v krvi, nebo to bylo proto, že subjekty byly velmi nemocné a přirozeně jich v těle produkovaly více? To nevíme, protože studie tyto proměnné netestovala. jiné studie naznačují, že doplňování erytritolu může vést k pozitivním zdravotním výsledkům. Pokud se erytritolu obáváte, můžete se mu celkem snadno vyhnout. Stačí zkontrolovat seznam složek. Moje doporučení: potřebujeme více výzkumů zaměřených na zdravé jedince a zároveň kontrolujících spotřebu erytritolu, abychom zjistili, zda existuje souvislost s nemocemi. V tuto chvíli je však na základě výsledků studie brzy na paniku." (PharmDr. Margit Slimáková, 9. březen 2023)

Principy ochrany soukromí na Chocolatehill.cz

Náš e-shop používá pro své správné fungování cookies a podobné technologie. Některé jsou nezbytně nutné pro základní fungování. Bez nich se neobejdeme. Jiné nám slouží k vytváření anonymních statistik o chování návštěvníků nebo pro inzerci reklamních obsahů. S jejich používáním však potřebujeme Váš souhlas. Souhlasy s používáním jednotlivých typů cookies si můžete nastavit pod odkazem „Detailní nastavení“.

Detailní nastavení
POVOLIT VŠE