c
Kategorie našich výrobků
kategorie našich výrobků

Mýty o čokoládě díl 1: Čím tmavší, tím lepší

05. 02. 2020, 18:41

Znáte to. Na obalu hořké čokolády, často v supermarketu, najdete sdělení „Extra dark“. Takže to bude určitě něco extra, říkáte si. Mnoho lidí nabude dojem, že se jedná o nějakou vybranou a pozitivní vlastnost. Bohužel je to jen snaha některých výrobců posilovat a upevňovat mýtus, že čím je čokoláda tmavší, tím je kvalitnější. Proč? No přeci aby levně vyrobili a draze prodali. Na tom z podnikatelského hlediska není nic špatného. Ale to, že je spotřebitel systémově uváděn v omyl, se mi jako majiteli malé čokoládovny prostě nelíbí.

Ve skutečnosti je přílišná tmavost (často až černost) čokolády prokazatelným znakem, že čokoláda nebude příliš kvalitní. A navíc není tak zdravá, jak si myslíte. Při dalším čtení zjistíte proč.
 

Co je na hodně tmavé čokoládě špatně?

Hned na začátku je nutné upozornit, že temné odstíny čokolády varují, že kakaové boby prošly chemickým zpracováním, které zničí podstatnou část látek s pozitivním vlivem na vaše zdraví, které kakaové boby přirozeně obsahují.

Tento chemický proces je znám jako alkalizace. Kouzelnický trik výrobců čokolády určený pro masový trh, jehož využití vám na obalu nikdy neprozradí, jelikož dle všeho nemusí.

O co jde?

Pro velkou část masově vyráběných čokolád se používají kakaové boby nižší kvality. Kdyby se z nich udělala čokoláda bez dalších úprav, tak ji pravděpodobně ani nepozřete. Jedná se o boby, které se sklízejí z kakaovníků, které byly vyšlechtěny s cílem co nejvyšších výnosů. Jsou to intenzivně pěstované plodiny, u kterých se klade důraz na kvantitu a obrovskou odolnost. A to si vezme svou daň. Na chuti. Boby jsou velmi kyselé, hořké, nemají dostatečně ušlechtilé chuťové vlastnosti.

Kvalita je velmi ošidný pojem. Špatně se s ním pracuje, protože neexistuje objektivní hranice, dle které by šlo prohlásit, kdy kakaové boby už nejsou kvalitní. U masově vyráběných čokolád nejsou uváděny konkrétní odrůdy, takže se od stolu těžko kvalita hodnotí. Nejlepším prvotním (avšak nepřímým) ukazatelem je cena finálního produktu. Za nižší desítky korun se nedá koupit čokoláda z výběrových kakaových bobů.

Pomocí alkalizace se kakaové boby odkyselují. Potlačuje se jí hořkost a pomáhá zvýraznit chuť čokolády (popř. kakaa).
 

Nejlépe to jde vidět na kakau

Ač v tomto článku chci primárně pojednávat o alkalizované čokoládě, jako spotřebitelé se s alkalizací můžete potkat nejhmatatelněji u kakaa. Tam alespoň existuje legislativa, která vyžaduje upozornit na tento typ zpracování přímo na obalu. V každém regálu v supermarketu na vás vyskočí kakao holandského typu (někdy i jako "holandské kakao"). Název je to pěkný a není nijak odrazující. Pozor, on ale neznačí kvalitu a ani to, že pochází z Holandska. Výrobce musí kakao takto ze zákonných důvodů nazvat v případě, že prošlo alkalizací. Samozřejmě zvolí tento zvučný název, než aby použil druhou alternativní možnost a nazval ho jako "alkalizované kakao". A poznáte ho zaručeně. Je velmi tmavé (až černé).

Naproti tomu přírodní kakao není chemicky zpracováno, je výrazně světlejší. Je o něco kyselejší, nemá tak vyhraněné a výrazné chuťové kontury. Je ve většině případů vyráběno z výrazně lepších odrůd kakaových bobů. Ze špatných by nebylo dobré a bylo by neprodejné.

Jelikož je toto srovnání do očí bijící, tak jsem dal fotografii s přírodním kakaem a toho alkalizovaného jako hlavní fotografii u tohoto článku. Je škoda, že to jen vidíte a nemůžete si to očuchat! Přírodní kakao má plnou a vyváženou vůni, alkalizované prostě a jednoduše nevoní.

Je třeba upozornit, že přírodní kakao je nejčastěji v nepražené podobě a to platí i pro to, které jsem pro vás společně s tím alkalizovaným nafotil. Kdyby se upražilo, bylo by o něco tmavší, ale nijak výrazněji. Řádně zpracovávané kakaové boby se spíše suší než praží (když my pražíme kakaové boby, tak to děláme průměrně jen při 110 °C, takže k tmavnutí a karamelizaci skoro nedochází).

Stejně tak, jak se alkalizuje kakao, tak se alkalizuje i čokoláda. Čokolády z nealkalizovaných kakaových bobů jsou výrazně světlejší než ty, které prošly chemickým procesem.
 

Na čokoládě se o využití alkalizace nedozvíte

Mnoho lidí netuší, že něco jako alkalizace existuje. A ještě méně jich ví, že se alkalizují i čokolády. A nejhorší na tom je, že v případě čokolád to na rozdíl od kakaa nemusí výrobce nijak deklarovat. A nevím proč! Ano, jako spotřebitelé jsme klamáni, alespoň dle mého názoru. U kakaa se ve složení musí uvést, že obsahuje regulátor kyselosti a musí být jako alkalizované označeno. Už jste viděli něco takového u čokolády? Většina lidí si myslí, že i ta nejlevnější vysokoprocentní hořká čokoláda je složena výhradně z čistých surovin. Chyba lávky!

Na internetu se na nás valí články o prospěšnosti hořké čokolády. Ty jsou však povrchní a tuto zásadní tematiku vůbec nezohledňují. Tento text jsem napsal, abych lidem otevřel oči, jelikož mnoho výrobců rádoby prémiových čokolád nás tahá za nos. A my, výrobci čokolád z výběrových kakaových bobů, které pečlivě zpracováváme bez chemických zásahů, jsme znevýhodňováni. A to v mnoha ohledech. Na trh se chrlí obrovské množství čokolád, u kterých se chuťových vlastností dosahuje v chemických laboratořích. Ale spotřebitel je ovlivňován v televizních reklamách romantickými příběhy o cukrářích s bílými čepičkami a prémiové kvalitě. Ze všech stran je spotřebitelům vnucována lež, že čím tmavší čokoláda je, tím je lepší. To, že si to většina lidí myslí, je výsledek dobré marketingové práce výrobců, kteří alkalizují. My, malé čokoládovny, pracujeme jen s přírodními surovinami. A občas se dostaneme do zcela iracionálních situací, kdy si někteří zákazníci myslí, že když je naše čokoláda málo tmavá, tak je šidíme.

Zatím by to však mohlo vypadat, že alkalizace je postup, který není zas tak špatný, že se jím kakao a čokoláda zušlechťují. Asi změníte názor, až vám tento proces popíšu a přiblížím, co se s čokoládou stane.
 

Alkalizace = smrt antioxidantů

Alkalizace kakaa (resp. kakaové hmoty) se provádí nejčastěji pomocí uhličitanu draselného, což je silně zásaditá látka. Díky němu dojde k potlačení kyselosti (dochází k neutralizaci). Jak jsem již psal, tak se sníží i hořkost, chuť se zvýrazní a vyhladí. Alkalizované čokolády chutnají v podstatě všechny stejně. Jenže výsledkem není jen to, že čokoláda výrazně ztmavne. Kdyby to byl jediný efekt, bylo by to skvělé a snad by ani nemělo smysl pěstovat výběrové kakaové boby.

Máte pocit, že máte na čokoládu trochu alergii? Možná to bude tím, že patříte k citlivějším osobám. Dle ferpotravina.cz může: "uhličitan draselný způsobovat citlivým osobám podráždění pokožky a záněty kůže na hlavě, na čele a na rukou."  Dle všeho by se tato přídatná látka měla při alkalizaci (chemickém procesu) bezezbytku rozložit. Otázkou však je, co mohou konzumentům způsobovat látky a další efekty, které při této chemické reakci vznikají. Toto téma řešíme již několik let i s našimi zákazníky. Celá řada z nich popisuje, že při konzumaci alkalizované čokolády pozoruje alergické reakce či znaky určité intolerance. Ve chvíli, kdy vyzkouší čokoládu z přírodních kakaových bobů, tento problém často nepozorují. Pokud žijete v tom, že máte na čokoládu alergii, zkuste ochutnat i takovou, která je z přírodních kakaových bobů. Za pokus to stojí. Může a nemusí to být vlivem alkalizace.

Hlavním problémem ale je, že alkalizací přijde čokoláda (či kakao) o 60 až 90 % antioxidantů, které jsou známy i jako flavonoidy. Jak moc se antioxidanty zničí, záleží na stupni alkalizace. Platí přímá úměra. Čím více jsou nekvalitní (jde to ruku v ruce s horší chutí, kterou je třeba upravovat) a kyselé, tím více se musí alkalizovat (déle se nechá působit zásadité činidlo). 

Dle tohoto zdroje existují tři metody alkalizace:

  1. Alkalizují se nadrcené a odslupkované kakaové boby (tzv. nibsy).
  2. Alkalizovat lze i čokoládová masa (umleté kakaové boby).
  3. Poslední metodou je alkalizace samotného kakaa. Když se vyrábí kakao, tak se ve velkých hydraulických lisech z kakaových bobů vytlačuje kakaové máslo. Zůstanou kulaté výlisky, které se rozemelou a vznikne kakao.

V Evropě a USA se nejvíce používá první metoda. Největším problém tohoto přístupu je, že tímto dochází k ničení antioxidantů nejen v kakau, ale stejnou měrou se odstraní i z kakaového másla (kakaové boby ho obsahují kolem 50 %), které je na antioxidanty stejně tak bohaté.

To, že alkalizace antioxidanty ničí není žádná spekulace. Existuje celá řada studií a biochemických analýz.

V této studii byla například doložena velmi konkrétní čísla o vlivu alkalizace na kakao. Podobný vliv bude i na kakaové máslo (ve chvíli, kdy se alkalizují přímo kakaové boby). Jak je to tedy s obsahem antioxidantů v kakau při různých stupních alkalizace?

  • Přírodní kakao, tedy zcela nealkalizované (to světlé), dle této studie obsahuje v průměru 34,6 mg antioxidantů na gram kakaa. 
  • Při mírném stupni alkalizace je to už jen v průměru 13,8 mg/g. 
  • Při střední intenzitě chemického zpracování tato hodnota padá na průměrných 7,8 mg/g. 
  • A při nejvyšším stupni alkalizace se hodnoty pohybovaly průměrně na pouhých 3,9 mg/g a to už jsme u té ztráty kolem 90 %, což je doslova šokující.

Smutným faktem je, že většina masově vyráběných čokolád se bude pravděpodobně pohybovat v těch horších hodnotách. Což samozřejmě považujte za můj osobní názor, analýzy jsem si zpracovat nenechal. Vede k tomu však logická úvaha. Aby bylo dosaženo nízké ceny čokolády, musí se zpracovávat vysoce nekvalitní boby, které se mohou vyznačovat i vysokou mírou kyselosti, která se musí potlačit dlouhým procesem alkalizace.

Už se na masově vyráběné čokolády dívate jinak? Určitě se jděte podívat, jak moc je čokoláda, kterou kupujete, "černá". Kdyby vás zajímal vliv alkalizace na tmavnutí čokolády, i na toto téma byla zpracována zajímavá studie.

Pokud je až popelavě černá, tak můžete počítat s tím, že se jedná doslova o "mrtvou čokoládu", jejíž konzumace nemá v zásadě žádný velký smysl. Alespoň ne v případě, že se necháte zlákat nějakým článkem o prospěšnosti čokolády. Antioxidanty jsou snad tím nejdůležitějším důvodem, proč čokoládu pravidelně konzumovat.

Na tomto místě se hodí doplnit, že tmavost čokolády je také ovlivněna odrůdou konkrétních bobů. Některé mohou být přirozeně tmavší, což může u běžného spotřebitele schopnost posoudit, zda byla alkalizace provedena, komplikovat.

Alkalizace je, jak jsem již zmínil, chemický proces a dá se říci, že i dost drastický. Podobným způsobem dojde pravděpodobně k degradaci i u ostatních prospěšných látek, které se v kakaových bobech přirozeně vyskytují (zejména těch organických). Kakaové boby obsahují přibližné 350 prospěšných látek. Na tomto místě není prostor, abych se vlivy alkalizace zabýval u každé z nich. Ale vzhledem k tomu, co se děje s důležitými antioxidanty, tak jistou představu jistě všichni máme. A to ani nemluvím o tom, že bych se mohl ještě hlouběji zaměřit na zkoumání vlivu zbytků zásaditých činidel z procesu alkalizace na lidské zdraví. Ony totiž v čokoládě a kakau samozřejmě zůstanou.

Vedle toho, že nám čokoláda chutná, by hlavní motivací pro její konzumaci měl být zdravotní aspekt.

Ve chvíli, kdy výrobce kakao či kakaovou masu alkalizuje, se z čokolády stává pouhá cukrovinka.

Všechny ty bájné účinky čokolády jdou do pozadí. Čokoláda jako antidepresivum, superpotravina, prevence rakoviny a srdečních chorob, to vše jsou přídomky, na kterých masově vyráběná čokoláda (a alkalizovaná) pouze parazituje, jelikož jsou tyto její vlastnosti alkalizací výrazně potlačeny. Pokud výrobce do čokolády navíc přidá bílý rafinovaný cukr, konzumace není nijak přínosná. A to ani u vysokoprocentních čokolád. Zde si dovolím vyřknout osobní názor, že taková čokoláda prostě zdravá není. Ač je samozřejmě těžké nepůsobit zaujatě. Objektivní data a věděcké zdroje jsou však na mé straně.
 

Jak má zdravá a kvalitní čokoláda vypadat?

Běžný spotřebitel je bez těchto informací ztracen. Je ujišťován zlatým písmem na supermarketových čokoládách o tom, že se mu do ruky dostává výběrová čokoláda. Extra, Selection, Noir... To jsou jen prázdná slova, která nic neznamenají. Naopak. Informovaného zákazníka mají varovat. Na pravé a nefalšované čokoládě by prioritně mělo být uvedeno, odkud kakaové boby pocházejí a jaká je jejich odrůda. Jakmile se takovou informací výrobce nechlubí, tak to prostě a jednoduše znamená, že se nemá čím chlubit.

Jak jistě po přečtení předchozího textu tušíte, tak zdravá a kvalitní čokoláda bude pouze ta, která je vyrobena z kakaových bobů, které jsou v ní v přirozené podobě. Nejsou tedy alkalizované.

Pravá čokoláda nemá mít černé tóny. Má být tmavě hnědá. Představte si barvu kaštanu. Tedy hnědou barvu s mírně červenými odstíny.

Jako majitel čokoládovny se často setkávám s názorem některých zákazníků, že naše čokoláda není tak chuťově výrazná jako ta, kterou jsou zvyklí si kupovat. Nutno říci, že ohledně výraznosti mají naprostou pravdu. Výběrové kakaové boby ze vzácných odrůd, které neprojdou alkalizací, jsou a musí být velmi jemné. Je u nich třeba vnímat úplně jiné chutě. U masově prodávaných čokolád díky alkalizaci funguje obyčejná polarita sladká vs. hořká. U kvalitních kakaových bobů se pracuje s přirozenou aciditou (kyselostí) a u čokolád z nich vyrobených lze identifikovat nespočet chuťových vjemů. V čokoládě můžete cítit citrusové plody, švestky, u výrazných odrůd tabák a stovky dalších. Alkalizované čokolády chutnají všechny v zásadě stejně, chuť mají unifikovanou a řízené degustace s nimi pořádat určitě nelze. 

Výrobci masově prodávaných čokolád (ti, kteří alkalizují) prostě a jednoduše u každé várky kakaových bobů zjistí, jaké je jejich pH, dle toho určí, kolik je třeba alkalizačního roztoku a jak dlouho je ho nutno nechat působit, aby kakaové boby dostali na očekávané laboratorně určené vlastnosti.

Alkalizační činidla působí jako zvýrazňovače chuti a většinová populace je na chuť takové čokolády zvyklá, takže je prožitek z pravé čokolády občas dokonce velmi překvapí. Naštěstí téměř každý konzument, který ochutná chemicky nezpracovanou čokoládu, velmi brzo zjistí, že už jinou nechce. Ten rozdíl je opravdu dramatický!
 

Legislativa je na straně masově vyráběných alkalizovaných čokolád

Problém spočívá v tom, že výrobci čokolád na obalech neuvádějí přítomnost alkalizačních činitel (tedy regulátorů kyselosti) a očividně je do toho žádné orgány aktivně netlačí. Je to zvláštní. Regulátory kyselosti patří mezi Ečka, která by se měla na obalech uvádět. Tak proč na takových čokoládách nejsou?

Dle směrnic a nařízení EU nesmíme mít pomazánkové máslo, ale to, že čokoláda obsahuje zbytky uhličitanu draselného, o tom se může mlčet. Masově prodávané čokolády jsou v naprosté většině ultrazpracované potraviny a málokdo to tuší. Na druhou stranu je třeba být fér a říci, že cena tomu odpovídá. Když jako spotřebitel přistoupím na nízkou cenu, musím počítat s tím, že něco za tím bude.

My, kdo to děláme poctivě (a tím myslím, že nealkalizujeme), musíme opatrně našlapovat. Nemůžeme ukazovat prstem na velké hráče, jelikož by nás mohli začít "trestat". My můžeme předávat jen tyto poznatky. Nikdo nám ale nemůže bránit ukázat na jedné fotce naši čokoládu a masově vyráběné produkty.

Zde máte fotografii naší 100% čokolády z kakaových bobů z Peru, které byly jen jemně upraženy a samozřejmě nebyly alkalizovány. Záměrně jsme zvolili 100% čokoládu. Neobsahuje nic jiného než umleté kakaové boby. Je to tedy výborný referenční vzorek. Samozřejmě platí, že čokoláda, do které se přidá cukr, nebo sladidlo, zesvětlá.

Na fotografii můžete vidět, dle mého pozorování, jedny z nejvíce kupovaných čokolád. Značku Lindt a J. D. Gross (prodávaná v řetězci Lidl). První je považována za prémiovou (zde i vyjádření společnosti ohledně alkalizace), druhá je oblíbená co do ceny a množství. Jelikož se na obalech o alkalizaci nic netvrdí a není nic deklarováno, nebudu vyvozovat žádné závěry a kategoricky nic tvrdit. Závěry si učiňte sami. Podívejte se na přírodní kakao ve srovnání s alkalizovaným a jistě si svůj obrázek uděláte.

Nutno připomenout, že skutečnost, že masově vyráběné čokolády jsou ve své většině alkalizované, není žádná konspirační teorie. Článek, který jsem již citoval, byl napsán panem Arlenem Moserem z velké čokoládovny Blommer Chocolate Co. z USA. Ten ho pojal doslova jako oslavu procesu alkalizace. Alkalizaci čokolády vnímá jako klíčový krok k úspěšnému produktu. A dokonce na konci svého článku uznává, že dochází k podstatné ztrátě antioxidantů. Argumentuje však tím, že kakaové boby jich obsahují stejně tolik, že jich stále mnoho zůstane. Takže pozitivní efekt alkalizace dle něj převažuje. Velmi zajímavý přístup! Co myslíte? Z mého pohledu převažuje hlavně ekonomický efekt pro výrobce. Jen díky tomuto procesu dokáže úspěšně prodat konzumovatelný produkt ze suroviny nižší kvality. Nic víc. Spotřebitel takové informace v reklamě nedostane a určitě by na takové produkty nahlížel zcela jinak, kdyby měl takové informace k dispozici.

Je to stejné jako kdybyste si kupovali pomeranč v supermarketu, který by měl o 90 % méně vitamínu C než dražší pomeranč ze specializovaného obchodu, který by byl o něco dražší. Jenže by vám o tom nikdo neřekl. Jakou hodnotu by pro vás takový pomeranč měl, když byste se o tom dozvěděli?

Dalším problémem je, že mnoho výrobců se nepřiznává k tomu, že provádí manipulaci s kakaovou hmotou (ta vznikne, když se pomelou jen kakaové boby). Tedy že z ní dokonce ubírají tuk ve formě kakaového másla a zvyšují podíl kakaa (samozřejmě alkalizovaného), což je v podstatě odpadní surovina. Ušetřené kakaové máslo mohou prodávat třeba do farmaceutického průmyslu a více na něm vydělají. % na čokoládě totiž uvádějí podíl kakaové sušiny, což je součet kakaového másla a kakaa. Takže se vyplatí drahé kakaové máslo kakaem nahradit a přitom % zůstanou stejná. Je proto potřeba sledovat i podíl tuků ve výživových hodnotách. Jak poznáte takovou čokoládu? Lidé to posují tak, že je "řeže v krku nebo na jazyku". Je to způsobeno tím, že je tam více kakaa, než je optimální. Proto se u některých méně kvalitních čokolád můžete setkat s tím, že je ve složení vedle kakaové hmoty i „odtučněný kakaový prášek“. Ale to se většinou týká čokolád, u kterých si výrobce nehraje na výběrovou čokoládu. Ale jistě se najdou i výrobci, kteří budou s velkou pravděpodobností odtučněný kakaový prášek přidávat, ale na obalu to nepřiznají.
 

Jak je možné, že si lze koupit 100 g hořké čokolády i za 40 Kč a méně?

U takových čokolád se musí někde ušetřit, to je vám snad jasné, a základní surovina, tedy kakaové boby, jsou první volbou. Jak už nyní víte, typická masově vyráběná čokoláda je kombinací levných kakaových bobů a intenzivního procesu alkalizace, aby se dala pozřít. Sladí se samozřejmě levným rafinovaným řepným cukrem.

V naší čokoládové manufaktuře kupujeme 1 kg nepražených výběrových bobů i za více než 300 Kč. Ty se musí upražit a odslupkovat, čímž ztratíme cca 30 % váhy těchto bobů. Očištěné boby připravené k výrobě nás ve finále stojí i přes 400 Kč, když započítáme práci na zpracování, tak klidně 500 Kč. To znamená, že 100 g bobů máme v nákladech i za 50 Kč. Naše kakaové boby jsou tedy jako výrobní surovina často dražší než hotové masově vyráběné čokolády, které najdete v regálu. A to se už bavíme o ceně čokolády, na které vydělá obchod, distributor a výrobce. My máme za tyto peníze surovinu, která se musí ještě dalších cca 72 hodin mlet v mlýnech, odlévat do tabulek a balit. I samotný obal něco stojí. A o tom, že i naše čokoládovna a obchodníci, kteří ji prodávají, musí též něco vydělat, nemusíme dlouho diskutovat.

Pokud výrobce chce dělat čokoládu bez použití alkalizace, musí nakupovat a zpracovávat výběrové kakaové boby (tedy alespoň v takové kvalitě, aby zákazníkovi chutnala). Boby, které mají ušlechtilou chuť, které není potřeba chemicky upravovat. Takové boby jsou mnohonásobně dražší než ty masově produkované. A je to důvod, proč kvalitní čokoláda může stát kolem 100 Kč a více. A neznamená to, že je to produkt předražený. Abych byl však objektivní, tak masově vyráběný produkt samozřejmě umí zlevnit úspory z rozsahu. Efektivnější výroba, nižší náklady na obaly, výkupní ceny jsou ve velkém množství také nižší. Ale i to má své limity.

V případě, že byste chtěli zaručeně poznat pachuť, kterou alkalizace způsobuje, určitě si zkuste koupit alkalizované a přírodní kakao. Při srovnání jejich chuti a vůně budete mít hned jasno i mezi čokoládami.

Pokud máte chuť na opravdovou čokoládu, která je ryze z přírodních surovin, tak vás naše čokoláda nezklame.

U nás chemické laboratoře nemáme!

Pro opravdové čokoládové jedlíky jsme připravili naše čokolády i ve formě čokoládových tyčinek. V našem sortimentu naleznete i širokou nabídku čokolád bez přidaných cukrů. Všechny naše hořké čokolády, jelikož nejsou alkalizované, jsou vhodné pro alergiky a vegany. Dokonce pro vás máme i alternativu mléčné čokolády s kokosovým mlékem.

 

Mýtů o čokoládě je mnoho. Budu je pro vás postupně vyvracet a vysvětlovat. Zde máte další:

 

LÍBÍL SE VÁM MŮJ ČLÁNEK? Nenechte si ho pro sebe a sdílejte ho.

Komentáře40

14. 02. 2020, 22:22:49
Silvie - odpovědět
Diky za clanek..
15. 02. 2020, 12:54:29
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Není zač, děkujeme za přečtení :)
15. 02. 2020, 07:36:56
Eva - odpovědět
Netusila jsem, co jim.... dekuji za informace a posilam dal....Miluji cokoladu❤️
15. 02. 2020, 12:55:09
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Není zač! Jsme rádi, že si těchto informací tak ceníte.
15. 02. 2020, 08:47:20
Vendula - odpovědět
Děkuji za milý a asertivní článek. Vůbec jsem neměla tušení...
15. 02. 2020, 12:57:39
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Vendulo, nemáte zač. Musím se přiznat, že my jsme dlouhá léta sice tušení měli... Ale že je to tak "zajímavé" jsme se dozvěděli, až jsme se tomu začali věnovat do hloubky a začali studovat zahraniční zdroje.
15. 02. 2020, 09:16:04
Jana - odpovědět
No jo. Když jsem si v bezobalovém obchodě koupila (zřejmě kvalitní, nepražené) kakao, byla jsem překvapená, že je tak světlé a "bez chuti"...
15. 02. 2020, 13:03:50
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Jano, to je samozřejmě další z důvodů, proč se alkalizuje. Mimo odkyselení se tím dosahuje zvýraznění chuti a je to přesně to, co popisujete. Ale stejným způsobem to funguje i u jiných potravin. Příkladem mohou být polévky v restauracích. Už od dob socialismu se přidávaly ve velkém množstvím bujónové kostky a Maggi... Až si na to lidé tak zvykli, že když v restauraci dostanou poctivý vývar pouze z masa a zeleniny, tak jsou nespokojeni. Přírodní kakao (stejně jako čokoláda) od konzumenta vyžadují, aby si opět navykl na chuť základní suroviny. Jakmile tak učiní, začne postupně cítit nové a lepší chuťové kontury. Je tedy dost o zvyku. A stojí to za to, jelikož přírodní suroviny jsou samozřejmě zdravější a pro tělo hodnotnější.
15. 02. 2020, 17:25:05
Anna - odpovědět
Moc vam dekuji za prinosny clanek, take jsem nemela vubec tuseni. V dnesni dobe kdy lide zadaji kvalitni zbozi a hlavne potraviny je to rada k nezaplaceni. Nikde se to jeden nedovi, ve vsem uvadeji klamne informace o potravinach, takze diky moc. Moc se mi take libi jak o sobe pisete....verim, ze jste kompanie, ktere zalezi na tom, byt k zakaznikum uprimnaje -na rozdil od celeho potravinarskeho prumyslu - (samozrejme s mala vyjimkama) videt, ze to delate radia to taky poteesi. vas clanek si rozhodne zaslouzi sdileni, at je verejnost informovana ...Preji hodne uspechu a hlavne zustante cestni, nebot pokuseni bude ;-) .
15. 02. 2020, 17:26:18
Anna - odpovědět
jezisi,jak muzu opravit ty preklepy....mooooc se omlouvam :(
15. 02. 2020, 20:54:08
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Anno, překlepy se netrapte, důležitý je obsah ;-) Moc děkuji za Vaše slova. Nemyslím si však, že by to bylo o lži. Výrobci samozřejmě dělají jen to, co jim legislativa umožňuje (v ní je hlavní problém). Pokud je nic netlačí do uvádění alkalizačních činidel přímo na obalu, dobrovolně to samozřejmě dělat nebudou. Možná to není ze článku patrné, ale já vyloženě proti alkalizaci nejsem. Kakaové boby se musí pěstovat intenzivně, aby se celosvětová poptávka uspokojila. Pokud tedy nechceme upadnout do stavu, kdy by čokoláda byla komoditou jen pro vyvolené. Kdybychom se všichni ze dne na den rozhodli konzumovat jen výběrové kakaové boby, tak by se to asi vypěstovat nedalo. To platí třeba i pro konvenčně vyráběné potraviny vs. BIO potraviny. Masový trh vyžaduje ty konvenční, u kterých se volí metody pro zintenzivnění produkce, i když to není pro spotřebitele to nejlepší řešení. Kdyby všichni vyžadovali výhradně BIO potraviny, lidstvo vymře hladem. Takže alkalizace klidně... Ale ať to spotřebitel ví, ať to má na obalu, ať se může svobodně rozhodnout, za jakou čokoládu bude platit.
15. 02. 2020, 18:44:05
Dana - odpovědět
Zdravím..tak to s prominutím čumím jako puk...když něco kupuji,tak hlavně čtu etikety..tohle by mě nenapadlo...dííííky za článek...jdu vyhodit všechny čokolády co tu mám....
15. 02. 2020, 20:56:04
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den, jsem rád, že informace považujete za užitečné. Nebojte, ony Vám ty čokolády neublíží, takže to nemusí být s tím vyhazováním tak horké. Ale určitě bude dobře, když při svém dalším nákupním rozhodování budete brát v potaz i tyto informace ;-)
15. 02. 2020, 19:14:21
Dana - odpovědět
Velmi zajímavý a poučný článek. Moc díky za informaci...
15. 02. 2020, 20:56:47
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Není vůbec zač. Děkuji za Vaši zprávu!
15. 02. 2020, 23:14:12
Andrea - odpovědět
Velice děkuji nejen za článek, ale i za Vaše komentáře na FB Margit.
19. 02. 2020, 09:16:28
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den, Andreo, není vůbec zač :)
17. 02. 2020, 08:41:07
Libuš - odpovědět
Dobrý den, super článek, děkuji moc za tyto informace, konečně vím, proč mám ekzémy na rukou po sněžení čokolády a vyhýbám se jí. Teď už vím, že je i jiná možnost. Nebydlím v Čr, ale zkusím pohledat u nás ve fr a uvidím, jak na tom bude můj ekzem!
19. 02. 2020, 09:17:58
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den, ona existuje i alergie na kakao, takže to nemusí být jen vlivem regulátorů kyselosti. Takže to chce zkoušet a zjišťovat ;)
17. 02. 2020, 10:58:34
Ivana - odpovědět
Dobrý den, děkuji za všechny ty informace. Máte představu, jestli všechny české malé čokoládovny používají neupravené boby? Jak tohle zjistit u čokolád z menších produkcí? Poslední roky už kupuji pouze takové "speciály". A nerada bych nevědomky konzumovala chemicky upravené kakao. Děkuji. Iva
19. 02. 2020, 09:21:42
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den, Ivano, většina malých Bean to Bar čokoládoven využívá neupravené boby. Nicméně jsou zde i výjimky. Jsou některé značky, které zpracovávají vedle Bean to Bar produkce i kupovanou čokoládu (např. z Belgie), kde alkalizace hrozí. Je třeba rozlišovat v jejich portfoliu. Vždy jistě svoji Bean to Bar produkci rozlišují právě tímto názvem (nebo alespoň u popisků, pokud mají e-shop). Každopádně všechny čokolády z našeho e-shopu jsou z nealkalizovaných kakaových bobů.
20. 02. 2020, 10:14:51
Jirka - odpovědět
Zajímavý článek, zareaguju na tu paralelu s pomerančem (protože ono to s těmi antioxidanty není úplně mimo) - vaše tělo je schopné využít jen nějaké množství vitamínu C, takže i když byste ho do sebe ládoval koncentrovaného po lžičkách, tak ho stejně využije jen trochu. Pak tedy ta logika, že tam těch antioxidantů zůstane dost není úplně mimo. Samozřejmě nevím jaká jsou utilizovatelná množství, ony jsou i ty antioxidanty poměrně široká skupina. Nicméně - když se to s těmi antioxidanty přežene, tak to pro tělo naopak úplně prospěšné není. Takže - rozhodně souhlasím s tím, že by se mělo šířit povědomí o alkalizaci - minimálně tedy ta Ečka by určitě na etiketách být měla! Ale zase tvrdit, že alkalizovaná čokoláda nemá žádný přínos, to mi přijde příliš :). Příměr s biopotravinami tak jak jej uvádíte je velmi trefný. Prostě ten kdo si může dovolit platit za kvalitu, tak by měl vědět na co si dát pozor.
20. 02. 2020, 14:09:18
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Jirko, to je zajímavý názor a postřeh (zkusím si dohledat informace o využitelnosti antioxidantů). Snažím se na to samozřejmě dívat vyváženě. Osobně v zásadě proti alkalizaci nic nemám, jak jsem již odpovídal v jednom z příspěvků. Pro masový trh s orientací na nízkou cenu to asi jinak nejde. Ale vadí mi, že o tom není spotřebitel informován. To trošku koliduje s formátem běžných článků v médiích a různých magazínech, ve kterých je zobecněno, že "hořká čokoláda = super potravina" - tedy bez výjimky. Samozřejmě na obal se nedá uvádět úplně všechno, těch rozlišujících "faktů" o čokoládě je celá řada. Ale regulátory kyselosti by tam patřit určitě měly a to i s ohledem na již zavedenou legislativu.
22. 02. 2020, 19:06:36
Nela - odpovědět
Dobrý den, moc děkuji za článek,jako milovnice vysokoprocentni čokolády jsem upřímně v šoku..alespon uz vim,proc po nekterych cokoladach (tech "lepsich" ) z obchodu vzdy kycham..měla jsem tu čest koupit si malogramazni cokoladu od jedné ceske male cokoladovny a chuti jsem byla unesena..od vas jiste brzy taky vyzkousim a doufam,ze se informace o alkalizaci cokolad dostane co nejvic mezi lidi..drzim vam palce a preji co nejvic spokojenych zakazniku :)
26. 02. 2020, 10:43:35
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Nelo, děkuji za Váš komentář. Budeme určitě i nadále s tímto tématem pracovat. Ozývá se nám stále více lidí, kteří tyto problémy mají, takže je skutečně možné, že regulátory kyselosti na lidi působí hůře, než jsme si mysleli. O to víc bude třeba pracovat na tom, aby vznikla legislativa, která bude u čokolád jejich uvádění přímo vyžadovat.
22. 02. 2020, 20:47:49
Jana - odpovědět
Velice zajímavý článek. O alkalizaci kakaa už jsem slyšela, o alkalizaci čokolády tedy ještě ne. Měla jsem za to, že chuť levných čokolád se ladí pomocí cukru, tuků, vanilinu a různých aromat. Vrtá mi hlavou, proč by "velcí hráči" přidávali alkalizaci jako další krok ve výrobním procesu, a tak si výsledný produkt prodražili...
26. 02. 2020, 10:51:31
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Jano, těch důvodů je celá řada. 1) Lidé bohužel všeobecně přijali ten mýtus "Čím tmavší, tím lepší". Takže se tou vyšší tmavostí lépe prodává. 2) Masově vyráběná čokoláda se vyrábí tak, aby měla stále stejné vlastnosti co do chuti. Alkalizací se chuť standardizuje a lidé dostávají stále stejný produkt, na který jsou zvyklí. 3) Alkalizace potlačuje kyselou chuť (primární důvod). Horší odrůdy kakaových bobů mohou mít vyšší úroveň kyselosti. Kakaové boby z lepších odrůd jsou jemnější a chuťově ušlechtilejší. Ale jsou zároveň výrazně dražší. Velkému výrobci se tedy vyplatí další krok zařadit. Získá přijatelnou chuť i z bobů, které by chemicky neupravené nebyly dobré a lidé by takovou čokoládu nekupovali. 4) Alkalizace působí jako zvýrazňovač chuti. Lidem přijdou takové čokolády více kakaové oproti těm z přírodních bobů (u kterých se s přirozenou kyselostí záměrně pracuje). Je to dost o preferencích běžného zákazníka, který byl na alkalizovaných čokoládách doslova vychován. 5) Například u kakaa samotného alkalizace zlepšuje jeho rozpustnost. Takže když si děláte horké kakao, tak to nedělá tak hrudky. I u čokolády to bude mít svůj efekt na rychlosti zpracování bobů, zcela jistě to zkrátí dobu mletí, s kakaovou hmotou (i s pomocí lecitinů) se bude také lépe pracovat.
24. 02. 2020, 10:29:59
Monika - odpovědět
DÍÍÍKY. Dlouho jsem se pidila po presne takovych informacich, ale nenachazela jsem. Cely zivot jim cokolady. Tedy jedla jsem. A ne uplne v malem mnozstvi. Jenze neco se pokazilo se zdravim. Svedeni, dermatitidy, stupnovani do neunosnych levelu. Podezrivala jsem cukr. Kupovala si cim dal horci cokolady. A cim tmavsi, tim horsi stavy.. Tak jsem se cokolad vzdala a telo se ocistuje. Kamaradka mi privezla cokoladu z Chile. Vyborna, reakce tela jen pozitivni :-) Ok, muzu jist cokolady! Omyl! Protoze jsem si dopravala nejcasteji Lindt a Lidl! Pripadala jsem si opravdu jako hypochondricky blazen.. A pak tento clanek. A ja ten bordel do sebe valila roky! Je mi smutno. Ale dekuji. Uz znam cestu!
26. 02. 2020, 10:54:30
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Moniko, nemáte vůbec zač :-) Alkalizace na citlivé jedince skutečně vliv může mít. Samozřejmě existuje i pravděpodobnost, že jste alergická i na samotné kakaové boby. Ale pokud jste měla poctivě zpracovnou čokoládu z Chile (tím myslím nealkalizovanou) a neměla jste žádné komplikace, tak je velmi pravděpodobné, že by Vám mohly regulátory kyselosti škodit. Takže určitě zkoušejte i nealkalizované a budu moc rád, když nám dáte vědět, jestli problémy ustoupily!
28. 02. 2020, 09:21:19
Kamila - odpovědět
Dobrý den.Co dodat. Velké díky.
06. 03. 2020, 21:11:32
Robert - odpovědět
Dobry den, velmi uzitecny a informativni clanek. to jsem potreboval vedet a uprimne, vlastne me tyto informace ohledne alkalizace neprekvapuji,nicmene se divim, ze neni povinne to uvadet na obalu. Hned si od Vas nejake cokolady koupim :) s pozdravem Robert
25. 04. 2020, 21:01:06
Barbora - odpovědět
Článek rozhodně sdílím. Pro mě naprosto nové informace ohledně alkalizace. Po přečtení článku vím, které čokolády kupovat. Děkuji moc za takový článek a s velkou chutí vyzkouším vaše čokolády.
09. 05. 2020, 10:52:06
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Barboro, moc děkujeme za sdílení a pochvalu :-)
07. 08. 2020, 08:32:50
Katka - odpovědět
Moc diky za skvely clanek. Netusila jsem, co jim....Obcas si dopreju cokoladu z mistni male cokoladovny, ale pro beznou spotrebu (na peceni, do kase, na nervy a tak:-) kupuju v Lidlu v domeni, ze je to kvalita za rozumnou cenu. Rozhodne s vami souhlasim, ze neni problem az tak v samotne alkalizaci, ale v absenci teto informace na obalu.....Treba kakao uz kupuju jedine neupravovane. Urcite budu sirit osvetu dal a rada vyzkousim i vase cokolady.
02. 09. 2020, 21:14:45
Bohuslav Prchal Orlová-Lutyně - odpovědět
Úplnou náhodou jsem se potkal s vaším článkem.Valil jsem oči,co všechno je dnes možné. Díky za vše co děláte!!!!! Přeji mnoho spokojených zákazníků a i já se stanu vaším zákazníkem.Jen nevím,kde bych si mohl vaše čokolády zde na Ostravsku koupit.Máte nějaké prodejny zde v okolí?Předem děkuji za vaši odpověď.Ještě jednou velké DÍKY!!!!!!!!!!!!
06. 09. 2020, 11:17:21
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den pane Prchale, moc děkuji za kladnou odezvu. Pokud byste si chtěl někde koupit naši čokoládu na Ostravsku, tak nás mají například v Don COCO OC Forum Nová Karolina Ostrava. Ale samozřejmě můžete koupit naše čokolády i přes náš e-shop, kde je zároveň i náš celý sortiment (žádný z partnerů ho nebere v celé šíři). Ještě jednou moc děkuji :-)
08. 11. 2020, 04:04:00
Jiří - odpovědět
Dobrý den, děkuji za sérii zajímavých článků. Mám dotaz k tzv. "ruby" , tedy červené čokoládě. Pravděpodobně je při její výrobě používána nějaká speciální odrůda, ale jak je to s alkalizací? Podle toho, co píšete (a také podle barvy vaší 100% čokolády na foto, má růžový nádech) by asi ruby čokoláda alkalizovaná být neměla. Je to tak ? Obsahuje ruby čokoláda více flavonoidů než ta velkoobjemově vyráběná s použitím "holandského" procesu? Děkuji za odpověď
01. 02. 2021, 09:38:15
Petr z Chocolate Hill - odpovědět
Dobrý den Jiří, moc se Vám omlouvám za pozdní odpověď. Vašeho příspěvku jsem si nevšiml a nějak mě to neupozornilo. Máte pravdu, je to speciální odrůda. Ohledně alkalizace nemám u této čokolády žádné informace. Ale dle mého názoru alkalizovaná nebude. K alkalizaci se přistupuje především u hořkých čokolád, kde se projeví nekvalita nejvíce. V případě ruby čokolády k tomu není důvod, jelikož ta čokoláda je samý tuk a mléko. Když se podíváte na složení: "Cukr, kakaové máslo, sušené odtučněné mléko, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, emulgátory: sójový lecitin, kyselina citrónová, přírodní vanilkové aroma", tak zjistíte, na prvním místě je cukr. To znamená, že je ho tam nejvíce. Kakaová hmota z těchto kakaových bobů je až na posledním místě. Je to v podstatě bílá čokoláda dobarvená specifickou odrůdou bobů. Obsahuje téměř 50 % cukrů. "Ovocnost" této čokolády se navíc dosahuje kyselinou citrónovou. Ač je to vizuálně zajímavý produkt a věřím, že se to dobře prodává, tak za mě je to přeslazená cukrovinka, která se mezi hodnotné čokolády určitě neřadí (zejména s ohledem na své složení). V tomto případě případná alkalizace není to nejpodstatnější.
28. 06. 2021, 14:05:10
Marek - odpovědět
Dobrý den, zajímavé informace, žil jsem také v dojmu, že vyšší procento kakaové hmoty nutně vede k tmavé až černé barvě. Zajímavé je, že někteří výrobci se tímto faktem dokonce chlubí, např. https://www.oetker.cz/cz-cs/nase-vyrobky/prisady-na-peceni/kakao/cerne-kakao
14. 12. 2022, 14:41:22
Tomas - odpovědět
Díky za objasnění. Super článek s perfektní analýzou všech informací. Podvědomě kupuji nealkalizovaná kakaa a vrtalo mi to pořád hlavou, proč mi ta obyčejná nechutnají. Jsem trochu citlivější na chutě a když je v jídle něco co tam nepatří tak to poznám. Absolutně nesnesu jakékoliv chemické příchutě v podobě vanilky, rumu a pod. co se přidávají do rádoby moučníků. Je to pro mě nepoživatelné. Stejně tak kakao. A výživová hodnota při použití kvalitního kaka je také úplně jinde. Tedy alespoň je :) Díky

Principy ochrany soukromí na Chocolatehill.cz

Náš e-shop používá pro své správné fungování cookies a podobné technologie. Některé jsou nezbytně nutné pro základní fungování. Bez nich se neobejdeme. Jiné nám slouží k vytváření anonymních statistik o chování návštěvníků nebo pro inzerci reklamních obsahů. S jejich používáním však potřebujeme Váš souhlas. Souhlasy s používáním jednotlivých typů cookies si můžete nastavit pod odkazem „Detailní nastavení“.

Detailní nastavení
POVOLIT VŠE